Kullanıcı Girişi
    Kullanıcı Adı   
    Şifre   
Şifremi Unuttum | Üye Ol   
» Arındırılmış veriye göre Türkiye, AB'de en hızlı büyüyen ülke
Arındırılmış veriye göre Türkiye, AB'de en hızlı büyüyen ülke Tarih: 1 Ekim 2009 Kaynak: Referans İlk çeyrekte rekor daralan Türkiye ekonomi...»
» 'Dünya ekonomisinin büyümesini artık doğal afetler de etkiliyor'
Dünya Bankası'nın içindeki bağımsız değerleme kuruluşu Independent Evaluation Group (IEG)'nin Başkanı Dr. Vinod Thomas, Dünya Bankası da dah...»
» ‘Al parayı, ver tapuyu' devri bitiyor
Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, gayrimenkul alım satımında, ‘ucuz değer gösterme'den kaynaklanan kayıtdışılığı ve vergi kaçağını önleme...»
» Hyatt Regency'yi Doğuş aldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetindeki 5 yıldızlı Hyatt Regency Oteli'ni, Doğuş Holding'e bağlı Göktrans Turizm ve Ticaret AŞ.'ye 20...»
» Zorlu Center'da Perde 2011’de Açılıyor
Zorlu Center projesinin alışveriş ve kültür merkezinin 2011 Ağustos'unda açılması planlanıyor. Alışveriş merkezinin güvenliği, kameralarla v...»
Ana Sayfa RE/MAX Hakkında Ulvi Kocailik Kimdir? Hizmetlerim Referanslarım Basından Yararlı Bilgiler Bana Sorun-İletişim
   YARARLI BİLGİLER  
» BİR VERGİ VEYA CEZA GELİNCE NE YAPILMASI GEREKİYOR
» KOOPERATİF ÜYESİNİN HİSSE YA DA GAYRİMENKUL SATIŞINA VERGİ SÜRPRİZİ
» İRTİFAK HAKKI KURULMASI VE GEREKLİ BELGELER
» BİRLEŞTİRME (TEVHİT) İŞLEMİ VE GEREKLİ BELGELER
» TAPU TESCİL İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER
» YABANCILARIN TÜRKİYE'DE GAYRİMENKUL EDİNMESİ -TAPU KANUNU MADDE 35
» KONUT VE İŞYERİ KİRASI ALANLARIN (GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI) VERGİ DURUMU
» GAYRİMENKUL SATIŞINDA OLUŞACAK VERGİ DURUMU
» ŞİRKET GAYRİMENKULLERİNİN SATIŞINDA KDV İSTİSNASI DURUMU

KAYNAK: ŞÜKRÜ KIZILOT 30/9/2009


Bir vergi veya ceza gelince ne yapılması gerekiyor

HAYAT ilginç sürprizlerle ve olaylarla dolu...


Bir seyahat dönüşü evinizin alt üst edildiğini görüp, hiç hesapta olmayan bir hırsızlık olayı ile karşılaşıyorsunuz.


Bazen beklenmedik bir trafik kazası yaşanıyor veya bir yakınınız kalp krizi geçirebiliyor. Bazen de vergi dairesinden ciddi tutarda vergi ve ceza gelebiliyor.


Bu ve benzeri olaylar ilk kez yaşandığında insan ne yapacağını bilmeyebiliyor.


İDARİ ÇÖZÜM


Bir vergi ve ceza ihbarnamesi geldiğinde, dava açmadan önce, idari aşamada çözüm yolları aranabilir. Örneğin;


1. Yapılan işlemde bir “vergi hatası” varsa, düzeltilmesi talep edilebilir.  


2. Vergi ve ceza için dava açma yoluna gidilmeyecekse, “Vergi Usul Kanunu'nun 376. maddesine göre ödeyeceğim” diye bir dilekçe verilerek “vergi ziyaı” cezasının (bu tür bir başvuru ilk kez yapılıyorsa), yarısı indirtilir. Ancak indirimden yararlanabilmek için, vergi aslı ile indirimden sonraki cezanın vadesinde ödenmesi gerekir.
  


3. Uzlaşma başvurusunda bulunulabilir. Uzlaşma, vergi ve cezanın tutarı konusunda pazarlık edilmesi suretiyle indirim anlamına geliyor. Uzlaşma görüşmelerinde;  
 


a) Maliye temsilcisi üç kişi ile mükellef ya da temsilcisi karşılıklı pazarlık ediyorlar.


b) İndirim oranı konusunda yasal bir sınırlama yok. Genellikle cezanın yüzde 90-99'u, verginin ise (dosyanın durumuna göre) yüzde 10-70'i kaldırılabiliyor.


c) Uzlaşılan vergi ve cezanın, vadesinde ödenmemesi, indirilen kısmı ortadan kaldırmıyor.  


d) Uzlaşma “tarhiyat öncesi” ve “tarhiyat sonrası” diye ikiye ayrılıyor.
     


- Tarhiyat öncesinde, vergi-ceza ihbarnameleri tebliğ edilmeden, vergi inceleme raporundaki belirlemelere göre, uzlaşma pazarlığı yapılıyor. Bu görüşmeye incelemeyi yapan denetim biriminden üç kıdemli kişi (örneğin üç maliye müfettişi, üç hesap uzmanı ya da gelirler kontrolörü) katılıyor.


- Tarhiyat sonrası uzlaşma başvurusu ise, vergi-ceza ihbarnamelerinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde yapılabiliyor.


- Uzlaşma görüşmeleri sırasında, belli bir tutar üzerinde anlaşmaya varılamaması halinde, “vergi mahkemesinde dava açma yolu” kapanmıyor.


- Tarhiyat öncesi ya da sonrası uzlaşmadan, yalnızca biri talep edilebiliyor.


DAVA AÇMA YOLU


Uzlaşma talebinde bulunan bir mükellef, uzlaşamazsa yani vergi ve cezanın tutarı konusunda, vergi idaresinin temsilcileri ile anlaşamazsa, vergi mahkemesinde “dava açma” yoluna gidebilir.


Ancak, hem cezada indirim yaptırıp hem de dava açma yoluna gitmek mümkün değil. Aynı şekilde, uzlaşma yolu ile vergi ve cezanın tutarı konusunda anlaşmaya varan bir mükellefin, ayrıca dava açması da mümkün değil.


Mükellefin, vergi ve cezanın belli bir kısmı için uzlaşması (örneğin Kurumlar Vergisi ile ilgili vergi ve cezada uzlaşması) belli bir kısmı için de (örneğin KDV ile ilgili vergi ve cezaya karşı dava açması da) mümkün olabiliyor.


Vergi ve cezalar için “teminat” istenmesi durumunda, belirlenen süre içinde teminat gösterilmesi gerekiyor. Teminat istenmesine esas olan olayda; açıkça hukuka aykırı bir durum varsa ve telafisi imkansız zarar ortaya çıkacaksa, “yürütmeyi durdurma ve iptal” davası açılabilir. Bu gibi durumlarda, vergi mahkemesi vergi dairesi savunması alınana kadar yürütmeyi durdurma kararını, öncelikli olarak verebilir ya da vergi dairesinin savunma süresini kısa tutabilir.


Vergi ve cezalara karşı dava açılması durumunda; ödemenin nasıl olacağını, dava sürecini ve diğer özellikli durumları da yarın açıklayacağız.

Uzmanlık alanım: Keyap Çarşı, MODOKO, İMES, DES, DOSB, Şerifali, Samandıra, Kozyatağı Plazalar, Anadolu Yakası E-5 Bölgesi Ticariler -Uzmanlık konum: Ticari (Plaza, Komple Ticari Bina, Fabrika, İmalathane, Alışveriş Merkezi, Sanayi Arsası), Lüks Konut, Arsa, Kat Karşılığı, Konut Proje Satış

Copyright © 2009 Ticari Gayrimenkul USD : 6,2493 TL  |  Euro : 7,3476 TL  |  Sterlin : 8,2113 TL  |  TCMB