Kullanıcı Girişi
    Kullanıcı Adı   
    Şifre   
Şifremi Unuttum | Üye Ol   
» Arındırılmış veriye göre Türkiye, AB'de en hızlı büyüyen ülke
Arındırılmış veriye göre Türkiye, AB'de en hızlı büyüyen ülke Tarih: 1 Ekim 2009 Kaynak: Referans İlk çeyrekte rekor daralan Türkiye ekonomi...»
» 'Dünya ekonomisinin büyümesini artık doğal afetler de etkiliyor'
Dünya Bankası'nın içindeki bağımsız değerleme kuruluşu Independent Evaluation Group (IEG)'nin Başkanı Dr. Vinod Thomas, Dünya Bankası da dah...»
» ‘Al parayı, ver tapuyu' devri bitiyor
Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, gayrimenkul alım satımında, ‘ucuz değer gösterme'den kaynaklanan kayıtdışılığı ve vergi kaçağını önleme...»
» Hyatt Regency'yi Doğuş aldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetindeki 5 yıldızlı Hyatt Regency Oteli'ni, Doğuş Holding'e bağlı Göktrans Turizm ve Ticaret AŞ.'ye 20...»
» Zorlu Center'da Perde 2011’de Açılıyor
Zorlu Center projesinin alışveriş ve kültür merkezinin 2011 Ağustos'unda açılması planlanıyor. Alışveriş merkezinin güvenliği, kameralarla v...»
Ana Sayfa RE/MAX Hakkında Ulvi Kocailik Kimdir? Hizmetlerim Referanslarım Basından Yararlı Bilgiler Bana Sorun-İletişim
   Arındırılmış veriye göre Türkiye, AB'de en hızlı büyüyen ülke «Geri Dön |  Diğer Haberler»

Arındırılmış veriye göre Türkiye, AB'de en hızlı büyüyen ülke
Tarih: 1 Ekim 2009 Kaynak: Referans
İlk çeyrekte rekor daralan Türkiye ekonomisi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Avrupa Birliği (AB) standartlarında hesaplanan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre AB'de en hızlı büyüyen ülke oldu.

TÜİK'in dün açıkladığı mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre birinci çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 7,1 daralan GSYH, ikinci çeyrekte yine bir önceki döneme göre yüzde 7,1 büyüdü. Garanti Bankası tarafından derlenen ve AB ülkeleri ile bazı gelişmiş ekonomilerin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH verilerinin karşılaştırmalarının yer aldığı rapora göre ilk çeyrekte AB'de en yüksek oranda daralan ülkelerden biri olan Türkiye, ikinci çeyrekte ise yine AB ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu.

Rapora göre birinci çeyrekte en hızlı daralan ilk üç ülke ise yüzde 11 ile Slovakya ve Letonya, yüzde 10,2 ile Litvanya olmuştu. Ancak ikinci çeyrekte Slovakya yüzde 2,2 büyürken, Letonya yüzde 0,8, Litvanya ise yüzde 9,8 daraldı. Söz konusu dönemde yüzde 7,1 ile Türkiye ve yüzde 2,2 ile Slovakya'nın ardından en hızlı büyüyen ülkeler yüzde 0,7 ile Slovenya, yüzde 0,5 ile Polonya oldu. Bu dönemde sadece 11 ülke ekonomisini büyütmeyi başardı. Raporda ayrıca Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen ekonomiler arasında ilk sırada yer almasında bir önceki çeyrekte yaşanan rekor daralmanın da etkili olduğu vurgulandı.

TÜİK verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış GSYH, 2009 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.6 daraldı. TÜİK GSYH'nin sabit fiyatlarla bir önceki yılın aynı dönemine göre birinci çeyrekte yüzde 14,3, ikinci çeyrekte ise yüzde 7 daraldığını açıklamıştı.

Öte yandan takvim etkisinden arındırılmış aylık sanayi üretim endeksi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 daraldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdi.


Tarih (28.03.2010)      kaynak (Tarih: 1 Ekim 2009 Kaynak: Referans)

 

Uzmanlık alanım: Keyap Çarşı, MODOKO, İMES, DES, DOSB, Şerifali, Samandıra, Kozyatağı Plazalar, Anadolu Yakası E-5 Bölgesi Ticariler -Uzmanlık konum: Ticari (Plaza, Komple Ticari Bina, Fabrika, İmalathane, Alışveriş Merkezi, Sanayi Arsası), Lüks Konut, Arsa, Kat Karşılığı, Konut Proje Satış

Copyright © 2009 Ticari Gayrimenkul USD : 6,2493 TL  |  Euro : 7,3476 TL  |  Sterlin : 8,2113 TL  |  TCMB